Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby Nadleśnictwa Wałcz

Rozmieszczenie powierzchniowe TSL w przypadku drzewostanów Nadleśnictwa Wałcz ma w dużej mierze charakter kompleksowy. Najuboższa pod kątem siedliskowym jest jego północna część, gdzie zdecydowanie dominują siedliska borowe (głównie bory świeże). Na pozostałym obszarze najbardziej znaczący udział mają bory mieszane oraz lasy mieszane. Występujące na terenie Nadleśnictwa typy siedlisk wilgotnych oraz lasu świeżego znajdują się głównie w jego południowej części.

 

 

               W Nadleśnictwie Wałcz dominują siedliska borowe. Ich udział wynosi blisko 75%. Siedliska lasowe stanowią niecałe 21%. Stosunkowo licznie występują tu siedliska olsów, których udział to prawie 4,5% powierzchni. Siedliska wilgotne i bagienne dotyczą bez mała 9% ogólnej powierzchni leśnej zalesionej i niezalesionej Nadleśnictwa.

               Na terenie Nadleśnictwa opisano kilka cennych przyrodniczo typów siedliskowych lasu, tj.: BMb, LMb i Lł, które razem zajmują nieco ponad 1,2% powierzchni leśnej zalesionej i niezalesionej.

Wg stanu na 01.01.2015 r. drzewostany Nadleśnictwa tworzą 24 gatunki drzew wg rzeczywistego udziału, z czego 16 to gatunki panujące.

Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna zajmująca ponad 85% powierzchni leśnej. Wśród innych gatunków panujących najliczniej występują drzewostany z głównym udziałem olszy, zajmujące około 4,6% powierzchni oraz dębu i brzozy, zajmujące odpowiednio ponad 3,4% oraz 2,8%. Wartymi odnotowania są jeszcze buk i świerk występujące łącznie na około 3,2% powierzchni. Udział pozostałych gatunków jest niewielki, bądź śladowy w ogólnej powierzchni leśnej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Urodzajny rok

Urodzajny rok

Korzystamy z urodzajnego roku. Zebraliśmy ponad trzy tony żołędzi

Dęby, szypułkowy i bezszypułkowy, lata obfitego urodzaju mają w Polsce raz na 8-10 lat. Zależy to nie tyle od kwitnienia, które obserwuje się prawie corocznie, lecz od warunków zewnętrznych. Kwiaty dębu są bowiem bardzo wrażliwe na oddziaływanie takich czynników, jak spóźnione przymrozki lub długotrwałe deszcze, które uniemożliwiają zapylenie lub niszczą kwiaty żeńskie. 

W tym roku, po 15 „latach chudych”,  nastał rok urodzaju owocowania tego gatunku. W Nadleśnictwie Wałcz, korzystając z obfitości urodzaju zebrano ponad trzy tony żołędzi dębu szypułkowego z Wyłączonego Drzewostanu Nasiennego. Daje to nam zapas materiału siewnego na kilka następnych lat co pozwoli utrzymanie trwałości drzewostanów dębowych. Z zebranych żołędzi wyrosną zdrowe piękne dęby.