Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Festiwal Dwóch Jezior

Festiwal Dwóch Jezior

08.07.2018 roku Nadleśnictwa Krucz, Tuczno, Wałcz oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile podjęły się zadania promowania Leśnych Gospodarstw Węglowych. "Zielone miasteczko" stanęło w Wałczu na promenadzie przy jeziorze Raduń uświetniając Festiwal Dwóch Jezior-flagową imprezę Wałcza.

W dniu 8 lipca 2018 roku podczas Festiwalu Dwóch Jezior organizowanego przez Miasto Wałcz, pełnego nie tylko wodnych atrakcji, swoje miejsce na promocję miały Lasy Państwowe.

Przedstawiciele Nadleśnictw: Wałcz, Krucz, Tuczno oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile przygotowali mnóstwo atrakcji, z których korzystać mogli uczestnicy festiwalu.

Promocja była ukierunkowana głównie na projekt rozwojowy Lasów Państwowych „Leśne Gospodarstwa Węglowe”, w zakresie którego starano
się wskazać poziom zagrożenia jakie niesie za sobą nadmierna emisja dwutlenku węgla i pokazać jak ważną rolę w zakresie walki z tym zjawiskiem pełnią Lasy Państwowe. Wyświetlano film informacyjny na temat projektu, zorganizowano konkurs wiedzy w tym zakresie, udostępniano uczestnikom festiwalu gadżety informacyjne
i promocyjne. Prowadzone były ciekawe rozmowy z uczestnikami festiwalu na temat zagrożeń jakie same stwarzamy naszemu środowisku i jak należy z tym walczyć.

Ponadto przedstawiony zastał również inny projekt rozwojowy Lasów Państwowych: „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”. Atrakcją była transmisja online z gniazda rybołowów, z terenu Nadleśnictwa Lipka, które można było oglądać na telebimie znajdującym się na terenie punktu Lasów Państwowych. Na ekranie wyświetlane były również filmy promujące projekt „Zdrowa Żywność z Polskich Lasów”, tereny RDLP w Pile, w tym Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek.

Poza częścią związaną z zapoznawanie społeczeństwa, z szeroko rozumianą działalnością gospodarczą Lasów Państwowych, organizatorzy „leśnego miasteczka” przygotowali całe mnóstwo atrakcji dla najmłodszych uczestników. Były konkursy wiedzy przyrodniczej z nagrodami, można było samodzielnie posadzić sadzonkę, zbudować drewniany domek czy ciąć piłą ręczną.

Dzień był pełen wrażeń zarówno dla uczestników festiwalu jak i dla leśników, którzy swój wolny czas poświęcili na budowanie relacji ze społeczeństwem.