Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty

Na terenie lasów nadleśnictwa występują 3 rezerwaty przyrody. Łączna powierzchnia rezerwatów w nadleśnictwie wynosi 456,89 ha co stanowi 2,68 % powierzchni ogólnej nadleśnictwa. Dla porównania ten sam wskaźnik dla kraju wynosi 0,61%.

„Golcowe Bagno"  - rezerwat florystyczny, tofowisk przejściowych o powierzchni 123,83 ha. Został powołany na mocy Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 26 listopada 1990r. z powierzchnią 123,83 ha.

            Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych rzadkich, cennych  i ginących gatunków flory przede wszystkim torfogennej.

            Torfowiska znajdujące się w rezerwacie tworzą jeden z największych powierzchniowo obiektów tego typu w kraju. Na obszarze torfowisk zachodzą ciągle procesy torfotwórcze, powodując m.in. stały coroczny przyrost złoża torfowego na grubość.

            Flora rezerwatu na obszarze trzęsawisk i bagien składa się z wybitnie wyspecjalizowanych gatunków roślin, która jako całość stanowi unikatowe zbiorowisko w skali kraju, Europy. Występująca tu grupa mchów torfowców, wśród których są bardzo rzadkie gatunki takie jak : Sphagnum cuspidatum, Sphagnum fallax, Sphagnum fimbriatum, Sphagnum magellanicum, Sphagnum rubellum, stanowi niemal połowę przedstawicieli Sphagnales w Polsce. W rezerwacie stwierdzono występowanie rzadkich gatunków m.in. turzycy bagiennej Carex  limosa , przygiełki białej Rhynhospora alba oraz  np. bagnicy torfowej Scheuchzeria palustris – najbogatszego stanowiska bagnicy w pasie nadbałtyckim Polski. Ochroną ścisłą objęte są występujące w rezerwacie : bagnica torfowa Scheuchzeria palustris, rosiczka okrągłolistna /Drosera rotundifolia/, widłak goździsty Lycopodium clavatum, bagno zwyczajne Ledum palustre, ochroną częściową objęte są stwierdzone w rezerwacie : bobrek trójlistkowy  Menyanthes trifoliata/,  płonnik pospolity /Polytrichum commune/, płonnik cienki /Polytrichum strictum/, kruszyna pospolita Frangula alnus. Ponadto  spośród 15 gatunków torfowców /Sphagnum spp./ występujących w rezerwacie część jest pod ochroną ścisłą jak np. : Torfowiec szpiczastolistny /Sphagnum cuspidatum/, Torfowiec frędzlowany /Sphagnum fimbriatum/, Torfowiec magellański /Sphagnum magellanicum/, Torfowiec czerwonawy /Sphagnum rubellum/, a część pod ochroną częściową jak np.: Torfowiec kończysty /Sphagnum fallax/.

 

„Glinki"  -  rezerwat leśny o powierzchni 15.70 ha. Został powołany na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 12.07.1974r.( Monitor polski nr 28 poz. 172 z 1974r.).

            Celem ochrony jest zachowanie zróżnicowanego fragmentu lasu liściastego z licznymi drzewami pomnikowymi.

            Rezerwat stanowi jeden z niewielu fragmentów żyznej buczyny niżowej w okolicach Wałcza. Drzewostan rezerwatu jest wielopiętrowy i wielogatunkowy, pierwsze piętro tworzą 190-letnie buki z dębem, w skład drugiego piętra wchodzą 110-letnie graby, buki i dęby a niższe warstwy reprezentują przede wszystkim buki i graby w wieku 70 lat, ponadto w niektórych miejscach rezerwatu obserwować można podrosty i naloty bukowe.

            Spośród licznych gatunków flory występujących na terenie rezerwatu wymienić należy : kruszczyka szerokolistnego Epipactis latifolia, przylaszczkę Hepatica nobilis – gatunki podlegające ścisłej ochronie;  porzeczkę czarną Ribes nigrum, kruszynę pospolitą Frangula alnus, marzankę wonną Asperula odorata - podlegające ochronie częściowej.

            W rezerwacie występują dwa zespoły roślinne: Galio odorati-Fagetum (Melico – Fagetum), oraz Stellario-Carpinetum.

          

„Wielki Bytyń"– rezerwat krajobrazowy, przy czym  istotna część walorów krajobrazu dotyczy jezior. Został powołany na podstawie Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska I Zasobów Naturalnych z dnia 11 maja 1989r. ( Monitor Polski Nr 17, poz. 120 z 1989r.) z łączną powierzchnią 1826,55 ha ( na terenie Nadleśnictwa Wałcz znajduje się 317,36 ha).

            Celem ochrony ( wg Zarządzenia MOŚIZN z 11 maja 1989r.) jest „zachowanie przyrodniczych wartości jezior oraz swoistych cech krajobrazu", opracowywany obecnie plan   ochrony rezerwatu proponuje następujące sformułowanie : „ Celem ochrony rezerwatu Wielki Bytyń jest zachowanie, w stanie najkorzystniejszym z przyrodniczego punktu widzenia, naturalnej różnorodności biologicznej (zarówno gatunkowej, jak i biocenotycznej, wraz z niektórymi spontanicznymi procesami zachodzącymi w fitocenozach) oraz krajobrazowej rynny jeziora Bytyń Wielki z zatokami, jeziora Betyń Mały, J. Bobkowego i Głębokiego oraz otaczających je wysoczyzn morenowych."

            Rezerwat Wielki Bytyń jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce i największym rezerwatem w województwie zachodniopomorskim. W rezerwacie wg najnowszego planu ochrony rezerwatu stwierdzono 455 gatunków roślin naczyniowych, co stanowi blisko 29% flory całego Pomorza Zachodniego i ponad 15 % flory całego kraju.

            Łącznie w rezerwacie stwierdzono występowanie 47 gatunków podlegających ochronie prawnej (w tym 21 – ścisłej), przy czym w części rezerwatu położonej na terenach Nadleśnictwa Wałcz obserwowano ponad 50% tychże gatunków. Spośród roślin objętych ochroną częściową występujących na terenie rezerwatu ( w Nadleśnictwie Wałcz) wymienić należy : Mokradłoszkę zaostrzoną /Calliergonella cuspidata/,  Drabika drzewkowatego /Climacium dendroides/, Bielistkę siwą /Leucobrylum glaucum/, Rokietnika pospolitego /Pleurozium schreberi/, Płonnika pospolitego /Polytrichum commune/, Płonnika cienkiego  /Polytrichum strictum /, Brodawkowca czystego /Pseudoscleropodium purum /, Torfowca kończystego /Sphagnum fallax /, Konwalię majową /Convallaria majalis /, Kruszynę pospolitą /Frangula alnus/, Przytulię wonną /Galium odoratum/, Bobrka trójlistkowego /Menyanthes trifoliata/, Grążela żółtego /Nuphar lutea/, Pierwiosnka lekarskiego /Primula veris/, Porzeczkę czarną /Ribes nigrum/, Kalinę koralową /Viburnum opulus/. Gatunki objęte ochroną ścisłą obserwowane w tej części rezerwatu to : Bagnica torfowa /Scheuchzeria palustris/, Kłoć wiechowata /Cladium mariscus /, Nasięźrzał pospolity /Ophioglossum vulgatum/,  Wawrzynek wilczełyko /Daphne mezereum /, Rosiczka okrągłolistna  /Drosera rotundifolia/, Torfowiec ostrolistny /Sphagnum capillifolium /, Torfowiec błotny /Sphagnum palustre /, Paprotka zwyczajna /Polypodium vulgare /, Przylaszczka pospolita /Hepatica nobilis/, Bagno zwyczajne /Ledum palustre/, Pływacz /Utricularia spp./.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Informacja dla nabywców drewna

Informacja dla nabywców drewna

INFORMACJA DLA NABYWCÓW (konsumentów) DREWNA NA CELE OPAŁOWE I GOSPODARCZE

 

 

1. Rodzaje, sposoby / kierunki/ przygotowania drewna do sprzedaży. 

Drewno może być zakupione jako „gotowe” – czyli pozyskane, wyrobione i zerwane / przemieszczone/ do drogi wywozowej kosztem nadleśnictwa (PKS).

Może też zostać samodzielnie przygotowane przez nabywcę, na powierzchni / działce leśnej/ do tego przeznaczonej. Wówczas cały proces jego wyrabiania, zrywki i wywozu, wg. obowiązujących procedur, jest w gestii kupującego (PKN).

W pierwszym przypadku cena nabycia jest większa niż w tym drugim, bo tu właśnie, prócz wartości surowca do ceny doliczamy poniesione koszty

 

2. Pierwszy kontakt- gdzie można uzyskać informację

Teren nadleśnictwa podzielony jest na 11 leśnictw. By zorientować się czy w danym leśnictwie, w danym czasie jest dostępne drewno przeznaczone do sprzedaży detalicznej należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z wybranym leśniczym. To leśniczowie (by transport zakupionego drewna był jak najbliżej jego miejsca przeznaczenia), w pierwszej kolejności rozdysponowują jego pulę. W razie, gdy podaż takiego drewna przewyższy jego popyt to na stronie internetowej nadleśnictwa będą podawane nadwyżki przedmiotowych sortymentów.

Tutaj też będą wyszczególnione pozycje / działki / na, których będzie można samodzielnie wyrobić potrzebne drewno. 

By w miarę możliwości zapewnić dostępność drewna jak największej liczbie zainteresowanych to w danym roku, jeden nabywca może zakupić nie więcej niż 30 m3. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek nabywcy nadleśniczy może wyrazić zgodę na sprzedaż większej ilości drewna. 

Adresy leśnictw:


 

3. Organizacja, warunki zakupu.


Po uzgodnieniu z wybranym leśniczym co do warunków zakupu - sortymentów i ilości nabywanego drewna należy udać się do siedziby / biura/ nadleśnictwa, które mieści się w Wałczu przy ul. Kołobrzeska1 by tutaj dokonać zapłaty za zamówiony towar.

Sprzedaż takiego drewna prowadzona jest w biurze nadleśnictwa – Kołobrzeska 1, w każdy roboczy dzień, od godziny 8:00 do 14: 00.

Ceny detaliczne są zawarte w cenniku cen detalicznych na 2020 r

Następnie trzeba umówić się z właściwym leśniczym po odbiór / wywóz / zakupionego drewna. 

Wydanie towaru może odbyć się w każdy dzień roboczy w godz. 7- 16. Należy zastosować się do poleceń, wymogów wydającego drewno. Zawsze trzeba mieć przy sobie dowód zakupu, na którym odnotowywany jest fakt wywozu części czy całości zakupionego towaru.

Szczegółowe przepisy dotyczące sprzedaży detalicznej drewna są zawarte w zarządzeniu n-go nr 01/2020, w dołączonym do niego regulaminie sprzedaży. Taki regulamin jest dostępny na wniosek zainteresowanego.