Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Teren nadleśnictwa należy do obszarów nizinnych, jest średnio urozmaicony, wysokości względne pomiędzy dnem dolin a pagórkami osiągają 20-30 metrów. Dominują gleby rdzawe, które zajmują aż 83% powierzchni. Wiele tu wód powierzchniowych oraz stojących. Rzeki i jeziora należą do dorzecza Noteci, do której większość cieków odprowadza swoje wody za pośrednictwem Gwdy.

Przeważająca część nadleśnictwa leży w obrębie zlewni Dobrzycy (wpływają do niej cieki: Busina, Świerczyniec, Świniarka, Kłębowianka, Piławka i Żydówka), prawobrzeżnego dopływu Piławy. Północno-wschodni fragment obrębu Wałcz należy do zlewni Piławy. Występuje tu kilkadziesiąt jezior, w tym wiele mniejszych, często bez nazwy. Największymi zaś są: Bytyń Wielki (877 ha), Zdbiczno (273 ha), Dobrzynowo-Raduń (230 ha), Businowskie Duże (134 ha), Zamkowe (133 ha), Łubianka (91 ha), Drzewoszewo (61 ha), Dobre (57 ha), Lubiańskie (Kopanik, 52 ha).

                Nadleśnictwo charakteryzuje się niewielkim rozproszeniem tworzących je kompleksów leśnych i parcel. Największy kompleks obrębu Wałcz (ponad 11 tys. ha) od wschodu łączy się bezpośrednio z lasami Nadleśnictw Jastrowie i Płytnica, tworząc rozległy obszar nazywany "Lasami Trzebieskimi". Z kolei największy kompleks obrębu Nakielno ma ponad 5,5 tys. ha.

                Drzewostany tworzy głównie sosna - 86%. W obrębie Wałcz zajmuje ona 90,5% powierzchni, a w obrębie Nakielno 76,6%. W tym drugim obrębie dość znaczący jest udział dębu i buku. Lesistośćwynosi48,3 % i jest jednąz największychw Polsce. Dominująsiedliska borowe, stanowiące76% powierzchnileśnej.


Położenie Nadleśnictwa


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lasy powiatu wałeckiego pilnie strzeżone

Lasy powiatu wałeckiego pilnie strzeżone

Wraz z rozwojem możliwości technologicznych, na terenie nadleśnictw powiatu wałeckiego wdrożono zintegrowany punkt alarmowo-dyspozycyjnych.

Organizacja ochrony przeciwpożarowej terenów leśnych uległa zdecydowanej poprawie. Nadleśnictwa powiatu wałeckiego od tego roku mają wspólny Zintegrowany Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny, który znajduje się w Komendzie Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Wałczu. Obraz z sześciu kamer monitujących tereny leśne (Golce-Wałcz, Płytnica, Człopa, Strzaliny-Tuczno, Róża Wielka-Tuczno, Piaszczana Góra-Mirosławiec), w jakości HD przekazywany jest do jednego miejsca, w którym dwóch obserwatorów wypatruje ewentualnych zagrożeń (dymów). 
Nowy system skraca do minimum czas przekazywania informacji i reagowania. Dyżurny Stanowiska Kierowania PSP już w momencie stwierdzenia dymu zna jego lokalizację oraz przybliżony charakter zdarzenia, co pozwala na podjęcie właściwej decyzji dotyczącej zadysponowania jednostek gaśniczych. Integracja znacząco usprawnia koordynację działań jednostek ochrony przeciwpożarowej i administracji leśnej zarówno w miejscu pożaru, jak i na poziomie współdziałania z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych (np. w zakresie dysponowania samolotów). Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest utrzymanie pełnego kontaktu z siłami zaangażowanymi w gaszenie pożaru w paśmie łączności LP i PSP. Rozwiązanie to powoduje, że informacje o zagrożeniach są bezpośrednio przekazywane do właściwych służb, a służby te mają możliwość bezpośredniego analizowania zagrożenia i wspólnego podejmowania niezbędnych działań.