Wydawca treści Wydawca treści

Edukacja leśna

Edukacja przyrodniczo-leśna w Nadleśnictwie Wałcz prowadzona jest w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej „Morzycówka”. Zajęcia w Morzycówce z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej prowadzi Pani Agata Wiese. Rezerwacja telefoniczna: 668459008 od poniedziałku do piątku w godzinach od 07:00 do 15:00

Ośrodek powstał w 2004 roku. Zajmuje duży teren przy leśniczówce Morzyce, w uroczym zakątku nad zatoką jeziora Raduńskiego, oddalony od centrum Wałcza ok. 2 km.

Dojazd ulicą Chopina lub spacerem nad brzegiem jeziora.

 Ośrodek dysponuje : pawilonem wystawienniczo-dydaktycznym, arboretum oraz ścieżką przyrodniczo-leśną.

Zbudowany z drewna pawilon wystawienniczo-dydaktyczny jest wygodnym i przestronnym obiektem.   Prowadzone zajęcia urozmaicają spreparowane okazy  zwierząt, zielniki, pędowniki, okazy owadów zatopione w żywicy, lupy, kompasy, mikroskopy,  bogata w ciekawe wydawnictwa  biblioteczka,  filmy, prezentacje multimedialne i inne pomoce dydaktyczne.

Znakomitym miejscem do zajęć z botaniki jest znajdujące się tuż przy budynku arboretum, liczące ponad 120 przeróżnych gatunków roślin.  Wiele osób wybiera to miejsce jako cel  spacerów czy wycieczek rowerowych. Ogród kwitnie od kwietnia do października całą paletą barw.  Przygotowane jest też miejsce do biesiad i zabaw przy ognisku, a najmłodsi mogą  spędzić czas na pobliskim placu zabaw.

Duże walory poznawcze ma ścieżka przyrodniczo-leśna, która wije się przez dębowo-bukowy las.  Na trasie znaleźć można 16 przystanków o tematyce przyrodniczej, a aktywni turyści znajdą przystanek z z przyrządami  służącymi  do wykonania  prostych ćwiczeń sportowych. Pokonanie ścieżki zajmuje niespełna dwie godziny. Dowiedzieć się tu można, o której swój poranny śpiew zaczyna kos, jakie drzewa rosną w wałeckich lasach i jakie wśród nich bytują zwierzęta. Wejść można na pomost i podziwiać bagno.  Można przytulić się do wiekowych dębów, buków czy daglezji.  Odpoczynek czeka nas nad Raduniem Małym-kilka ławeczek pod zadaszeniem i miejsce na ognisko ucieszy każdego strudzonego wędrowca.

Ów szlak trzeba po prostu przebyć, żeby nauczyć się czegoś nowego o faunie  i florze tego terenu. Piękna przyroda cieszy i wzbogaca człowieka. Poznana staje się nam bliższa, a przez to godna większego szacunku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lasy powiatu wałeckiego pilnie strzeżone

Lasy powiatu wałeckiego pilnie strzeżone

Wraz z rozwojem możliwości technologicznych, na terenie nadleśnictw powiatu wałeckiego wdrożono zintegrowany punkt alarmowo-dyspozycyjnych.

Organizacja ochrony przeciwpożarowej terenów leśnych uległa zdecydowanej poprawie. Nadleśnictwa powiatu wałeckiego od tego roku mają wspólny Zintegrowany Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny, który znajduje się w Komendzie Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Wałczu. Obraz z sześciu kamer monitujących tereny leśne (Golce-Wałcz, Płytnica, Człopa, Strzaliny-Tuczno, Róża Wielka-Tuczno, Piaszczana Góra-Mirosławiec), w jakości HD przekazywany jest do jednego miejsca, w którym dwóch obserwatorów wypatruje ewentualnych zagrożeń (dymów). 
Nowy system skraca do minimum czas przekazywania informacji i reagowania. Dyżurny Stanowiska Kierowania PSP już w momencie stwierdzenia dymu zna jego lokalizację oraz przybliżony charakter zdarzenia, co pozwala na podjęcie właściwej decyzji dotyczącej zadysponowania jednostek gaśniczych. Integracja znacząco usprawnia koordynację działań jednostek ochrony przeciwpożarowej i administracji leśnej zarówno w miejscu pożaru, jak i na poziomie współdziałania z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych (np. w zakresie dysponowania samolotów). Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest utrzymanie pełnego kontaktu z siłami zaangażowanymi w gaszenie pożaru w paśmie łączności LP i PSP. Rozwiązanie to powoduje, że informacje o zagrożeniach są bezpośrednio przekazywane do właściwych służb, a służby te mają możliwość bezpośredniego analizowania zagrożenia i wspólnego podejmowania niezbędnych działań.