O nadleśnictwie

PROJEKTY DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW POIIŚ

Zasoby leśne

Rozmieszczenie powierzchniowe TSL w przypadku drzewostanów Nadleśnictwa Wałcz ma w dużej mierze charakter kompleksowy. Najuboższa pod kątem siedliskowym jest jego północna część, gdzie zdecydowanie dominują siedliska borowe (głównie bory świeże). Na pozostałym obszarze najbardziej znaczący udział mają bory mieszane oraz lasy mieszane. Występujące na terenie Nadleśnictwa typy siedlisk wilgotnych oraz lasu świeżego znajdują się głównie w jego południowej części.

Ochrona lasu

Drzewostany Nadleśnictwa Wałcz to w przeważającej ilości drzewostany sosnowe narażone na działanie ze strony szkodników pierwotnych takich jak: brudnica mniszka, poproch cetyniak i strzygonia choinówka. Szkodniki te, w okresie ich wzmożonego występowania, zwalczane są chemicznie techniką samolotową.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Smutny finał podróży

Smutny finał podróży

Smutna informacja...

Samiczka rybołowa, która we wrześniu wyleciała z Wałcza po około trzech tygodniach doleciała do Nigerii. Pokonała dzielnie blisko 5 000 km. Komitet Ochrony Orłów  zamieścił informację o prawdopodobnej tragicznej śmierci naszej bohaterki. Wszystko wskazuje na to, że 18 października została zabita. 

Wszystkie dane, które zdobyliśmy podczas tej podróży są bardzo ważne i uzupełniają dotychczasową wiedzę na temat migracji rybołowów z Polski.  Dziś wiemy, że mała liczebność tego gatunku w Polsce to między innymi śmierć podczas lotu na zimowisko.

W marcu będziemy oczekiwać szczęśliwego powrotu rodziców Marcina/Martyny z nadzieją na liczny lęg w sezonie. Może ich kolejna latorośl otrzyma "plecak" z nadajnikiem? Może tym razem zaobserwujemy szczęśliwą podróż w obie strony? 

Projekt  LIFE „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” trwa i jego realizacja odkryje zapewne przed nami niejedną tajemnicę tego gatunku.