O nadleśnictwie

PROJEKTY DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW POIIŚ

Zasoby leśne

Rozmieszczenie powierzchniowe TSL w przypadku drzewostanów Nadleśnictwa Wałcz ma w dużej mierze charakter kompleksowy. Najuboższa pod kątem siedliskowym jest jego północna część, gdzie zdecydowanie dominują siedliska borowe (głównie bory świeże). Na pozostałym obszarze najbardziej znaczący udział mają bory mieszane oraz lasy mieszane. Występujące na terenie Nadleśnictwa typy siedlisk wilgotnych oraz lasu świeżego znajdują się głównie w jego południowej części.

Ochrona lasu

Drzewostany Nadleśnictwa Wałcz to w przeważającej ilości drzewostany sosnowe narażone na działanie ze strony szkodników pierwotnych takich jak: brudnica mniszka, poproch cetyniak i strzygonia choinówka. Szkodniki te, w okresie ich wzmożonego występowania, zwalczane są chemicznie techniką samolotową.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rybołowy

Rybołowy

W ramach realizacji projektu „Ochrona rybołowa na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, w Nadleśnictwie Wałcz zbudowano 5 platform dla tego gatunku i założono małemu rybołowowi logger pozwalający monitorować jego wędrówki.

Populacja rybołowa w Polsce to zaledwie 27-33 pary lęgowe na terenie całego kraju.

Nadleśnictwo Wałcz i Nadleśnictwo Krucz to dwa Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, które zakwalifikowały się do projektu „Ochrona rybołowa na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, dofinansowanego przez Komisję Europejską i NFOŚiGW, koordynowanego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Realizacja projektowych działań oparta będzie na ścisłej współpracy z wieloma nadleśnictwami północnej Polski. Do współpracy zaproszono też Komitet Ochrony Orłów, którego członkowie od kilkunastu lat podejmują próby ocalenia tego gatunku.

Więcej o projekcie: http://www.rybolowy.pl/

W gnieździe rybołowów zamieszkujących wałeckie lasy wylęgło się w tym roku jedno pisklę, podobnie jak w zeszłym roku, podczas obrączkowania młodego rybołowa założono mu logger (nadajnik) pozwalający monitorować miejsca żerowania i wędrówki na zimowisko.

W ramach ochrony czynnej zamontowano na terenie Nadleśnictwa Wałcz 5 platform na drzewach w pobliżu znanych miejsc występowania rybołowów na obszarach lęgowych. Platformy zamontowane zostały także w rejonach, gdzie ptaki widziano w ciągu ostatnich 5 lat, co może wskazywać na ich potencjalne zainteresowanie takim obszarem jako miejscem lęgowym.

Realizacja powyższych działań może się okazać ostatnim sposobem na ocalenie rybołowów w Polsce. Trudno bowiem wyobrazić sobie kolejny tak szeroko zakrojony projektu z tak wysokim budżetem. Mamy nadzieję, że przyczyni się do wyraźnej poprawy sytuacji gatunku.