O nadleśnictwie

PROJEKTY DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW POIIŚ

Zasoby leśne

Rozmieszczenie powierzchniowe TSL w przypadku drzewostanów Nadleśnictwa Wałcz ma w dużej mierze charakter kompleksowy. Najuboższa pod kątem siedliskowym jest jego północna część, gdzie zdecydowanie dominują siedliska borowe (głównie bory świeże). Na pozostałym obszarze najbardziej znaczący udział mają bory mieszane oraz lasy mieszane. Występujące na terenie Nadleśnictwa typy siedlisk wilgotnych oraz lasu świeżego znajdują się głównie w jego południowej części.

Ochrona lasu

Drzewostany Nadleśnictwa Wałcz to w przeważającej ilości drzewostany sosnowe narażone na działanie ze strony szkodników pierwotnych takich jak: brudnica mniszka, poproch cetyniak i strzygonia choinówka. Szkodniki te, w okresie ich wzmożonego występowania, zwalczane są chemicznie techniką samolotową.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Marcin z wałeckich lasów lata z nadajnikiem

Marcin z wałeckich lasów lata z nadajnikiem

Rybołów z wałeckich lasów otrzymał nadajnik GPS i imię Marcin

W ostatnich dniach bohaterem mediów stał się rybołów rodem z wałeckich lasów. Czym sobie zasłużył na takie zainteresowanie?  Podczas obrączkowania, jako pierwszy w Polsce otrzymał nadajnik z GPS.  Logger firmy Ornitela z Litwy ufundowało Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, a założyli członkowie KOO (D. Anderwald, D. Kujawa, C. Korkosz i S. Lewandowski, M. Sołowiej). Członkowie KOO nadali mu też imię Marcin dla uczczenia pamięci Marcina Południewskiego, byłego koordynatora KOO Regionu Pomorze Zachodnie, który zajmował się przez wiele badaniami i ochroną rybołowów, a który zginął tragicznie w 2013 roku.

Założenie Marcinowi "plecaka" jest jednym z wielu działań w ramach projektu przywracania rybołowa na terenach Polki, realizowanego wspólnie przez Lasy Państwowe i Komitet Ochrony Orłów. Więcej:http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/lp-i-koo-wspolnie-dla-ochrony-rybolowa 

Obecność rybołowów na terenie Nadleśnictwa Wałcz zaobserwował leśnik i  członek KOO Dariusz Kujawa już w 1998 roku. Wówczas ptaki założyły gniazdo na zbudowanej przez ludzi platformie. Po jakimś czasie wybrały sobie ustronne miejsce na zbudowanie własnego gniazda. Para rybołowów wyprowadza młode w zasadzie corocznie, często są to lęgi liczące trzy młode rybołowy. W tym roku w gnieździe były dwa jaja ale wylęgło się jedno piskle-właśnie Marcin. Dlaczego pomimo licznych lęgów w okolicy pozostaje wciąż jedno gniazdo? Tę oraz wiele innych zagadek z życia tego rzadkiego gatunku będą rozwiązywać leśnicy wraz z ornitologami, specjalistami od ptaków drapieżnych działającymi w Komitecie Ochrony Orłów. 

Chętnych, by dowiedzieć się więcej odsyłamy również do stron na Facebooku: http://www.facebook.com/komitetochronyorlow/ 

oraz : http://http//www.facebook.com/search/top/?q=rybo%C5%82owy%20online