Wydawca treści Wydawca treści

Drzewostany HCVF

Podaje się do wiadomości wykaz powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych (High Conservation Value Forests).

Weryfikacja wyznaczenia lasów referencyjnych odbyła się podczas tworzenia Planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Wałcz na lata 2015-2024 zatwierdzonego przez Ministra Środowiska w dniu 14 maja 2015 r.

Na podstawie zarządzenia nr 25 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile z dnia 29 grudnia 2017 roku dokonano weryfikacji wyznaczenia lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (High Conservation Value Forests) kategorii 3.

W związku ze stwierdzeniem podczas przeprowadzonego w dniach 03 - 05.11.2020 r. audytu gospodarki leśnej w systemie FSC niezgodności polegającej na niewłaściwym zakwalifikowaniu drzewostanów HCVF (High Conservation Value Forests) do kategorii 4.1 (lasy wodochronne), Nadleśnictwo Wałcz zweryfikowało zapisaną w obowiązującym planie urządzania lasu listę drzewostanów zakwalifikowanych do tej kategorii.

Wyznaczenia drzewostanów dokonano na podstawie Kryteriów wyznaczania lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (High Conservation Value Forests) w Polsce - lipiec 2006 r.

Są to lasy chroniące zasoby wód powierzchniowych i podziemnych na siedliskach wilgotnych i bagiennych, oraz lasy położone na terenach okresowo zalewanych wzdłuż rzek, potoków i zbiorników wodnych.

Wszelkie uwagi dotyczące wykazu lasów referencyjnych można składać do Nadleśnictwa Wałcz w formie pisemnej lub elektronicznej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Weryfikacja lokalizacji drzewostanów o szczegolnych walorach przyrodniczych

Weryfikacja lokalizacji drzewostanów o szczegolnych walorach przyrodniczych

W związku ze stwierdzeniem podczas przeprowadzonego w dniach 18-20.12.2017 r, wznawiającego audytu gospodarki leśnej w systemie FSC niezgodności polegającej na niewłaściwym zakwalifikowaniu drzewostanow HCVF (High Conservation Value Foresfs) do kategorii 3.1 (Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące, marginalne z punktu widzenia gospodarki teśnej) oraz 3.2 (Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy lecz w Polsce pospolitsze i występujące wielkoobszarowo, stanowiące ważne obszary gospodarki leśnej), Nadleśnictwo zweryfikowało zapisaną w obowiązującym planie urządzania lasu listę drzewostanow zakwalifikowanych do tych kategorii.

Kategoria HCVF 3.1. Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące, marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej 

Kryteria wyznaczania drzewostanów w kategorii HCVF 3.1 : buczyny storczykowe, świetliste dąbrowy, lasy zboczowe, bory, brzeziny i świerczyny bagienne w dobrym lub doskonałym stanie ochrony (o reprezentatywności A lub B)

Kategoria HCVF 3.2. Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy lecz w Polsce pospolitsze i występujące wielkoobszarowo, stanowiące ważne obszary gospodarki lesnej 

Kryteria wyznaczania drzewostanów w kategorii HCVF 3.2: grądy, buczyny, łęgi w dobrym lub doskonałym stanie ochrony (o reprezentatywności A lub B)

Wyznaczenia drzewostanów dokonano na podstawie Kryteriow wyznaczania lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (High Conservation Value Forests) w Polsce-lipiec 2006 r.

Lista wydzielen zaliczonych do kategorii 3.1 oraz 3.2 HCVF oraz pozostałych wraz z mapami znajdują się w zakładce: Nasza praca / Ochrona przyrody / Lasy HCVF