Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Festiwal Dwóch Jezior

Festiwal Dwóch Jezior

08.07.2018 roku Nadleśnictwa Krucz, Tuczno, Wałcz oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile podjęły się zadania promowania Leśnych Gospodarstw Węglowych. "Zielone miasteczko" stanęło w Wałczu na promenadzie przy jeziorze Raduń uświetniając Festiwal Dwóch Jezior-flagową imprezę Wałcza.

W dniu 8 lipca 2018 roku podczas Festiwalu Dwóch Jezior organizowanego przez Miasto Wałcz, pełnego nie tylko wodnych atrakcji, swoje miejsce na promocję miały Lasy Państwowe.

Przedstawiciele Nadleśnictw: Wałcz, Krucz, Tuczno oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile przygotowali mnóstwo atrakcji, z których korzystać mogli uczestnicy festiwalu.

Promocja była ukierunkowana głównie na projekt rozwojowy Lasów Państwowych „Leśne Gospodarstwa Węglowe”, w zakresie którego starano
się wskazać poziom zagrożenia jakie niesie za sobą nadmierna emisja dwutlenku węgla i pokazać jak ważną rolę w zakresie walki z tym zjawiskiem pełnią Lasy Państwowe. Wyświetlano film informacyjny na temat projektu, zorganizowano konkurs wiedzy w tym zakresie, udostępniano uczestnikom festiwalu gadżety informacyjne
i promocyjne. Prowadzone były ciekawe rozmowy z uczestnikami festiwalu na temat zagrożeń jakie same stwarzamy naszemu środowisku i jak należy z tym walczyć.

Ponadto przedstawiony zastał również inny projekt rozwojowy Lasów Państwowych: „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”. Atrakcją była transmisja online z gniazda rybołowów, z terenu Nadleśnictwa Lipka, które można było oglądać na telebimie znajdującym się na terenie punktu Lasów Państwowych. Na ekranie wyświetlane były również filmy promujące projekt „Zdrowa Żywność z Polskich Lasów”, tereny RDLP w Pile, w tym Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek.

Poza częścią związaną z zapoznawanie społeczeństwa, z szeroko rozumianą działalnością gospodarczą Lasów Państwowych, organizatorzy „leśnego miasteczka” przygotowali całe mnóstwo atrakcji dla najmłodszych uczestników. Były konkursy wiedzy przyrodniczej z nagrodami, można było samodzielnie posadzić sadzonkę, zbudować drewniany domek czy ciąć piłą ręczną.

Dzień był pełen wrażeń zarówno dla uczestników festiwalu jak i dla leśników, którzy swój wolny czas poświęcili na budowanie relacji ze społeczeństwem.