Asset Publisher Asset Publisher

Zespół Sygnalistów Myśliwskich

Przy Nadleśnictwie Wałcz działa Zespół Sygnalistów Myśliwskich, liczący dwóch członków w składzie:

 

Dariusz Marchwiak - mały róg myśliwski

Paweł Bocheński - mały róg myśliwski

 

Dzięki Kolegom z ZSM sygnalistyka w podczas polowań można z godnością i z zachowaniem zasad etyki oraz tradycji łowieckiej oddać cześć ubitej zwierzynie otrąbiając pokot z zachowaniem hierarchii łowieckiej, co jednocześnie jest wspaniałym upiększeniem chwili zakończenia polowania.

Spośród wielu sygnałów myśliwskich granych na cześć pozyskanej zwierzynie, najczęściej rozbrzmiewają po zakończeniu polowania, przy ułożonym pokocie:

Jeleń na rozkładzie

Daniel na rozkładzie

Sarna na rozkładzie

Dzik na rozkładzie

Lis na rozkładzie

O wszelkim ptactwie łownym na rozkładzie głosi jeden sygnał (za wyjątkiem bażanta, głuszca i cietrzewia, które wśród ptactwa mają własne sygnały), jednakże w ostatnich latach polowania zbiorowe na ptactwo nie mają u nas miejsca.

 

 

"Pamiętajmy, że polowanie bez myśliwskiego rogu to tylko polowanie, a z rogiem to już łowy"

Marek Piotr Krzemień
 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

"sprzątaMy"

"sprzątaMy"

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”,

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie
na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY również w  Nadleśnictwie Wałcz. Zapraszamy, spotkamy się przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej "Morzycówka" o godzinie 09.00. Na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.