Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu

Użytkowanie  lasu  to  korzystanie  z  jego zasobów  w sposób  racjonalny  i              nieprzekraczający  możliwości  produkcyjnych  lasu.  Użytki  leśne pobiera się w postaci: drewna,  płodów runa leśnego, roślin  lub  ich części  na potrzeby przemysłu farmaceutycznego,  choinek oraz  eksploatacji  kopalin  itp.   Leśnicy  umożliwiają  społeczeństwu  korzystanie  z  darów  lasu,  ale  w  sposób  zapewniający  mu  trwałość.

W  leśnictwie głównym celem użytkowania lasu jest pozyskanie drewna.  Rozmiar jego pozyskania określany jest w Planie Urządzenia Lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa  na okres 10 lat. Zapewnia on pozyskanie drewna w granicach  nie  tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale także systematycznie  zwiększających zapas drewna  pozostającego w lasach czyli tzw. zapas na pniu. Gospodarka  w lasach  prowadzona jest w sposób zapewniający  ich  trwałość  i  możliwość  biologicznego odtwarzania.

O wielkości drewna do  pozyskania  decyduje  tzw. etat cięć określony w każdym Planie urządzenia. Jest to  ilość drewna (w metrach sześciennych grubizny) możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach,  na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan.

Drewno  pozyskiwane   w  Nadleśnictwie Wałcz  w ramach  obowiązującego PUL  pochodzi  z różnego  rodzaju cięć,  a mianowicie:

·        cięć rębnych – czyli usuwanie z lasu drzewostanów „dojrzałych", których podstawowym celem jest  przebudowa  i odtworzenie  drzewostanów,

·        cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – czyli usuwanie z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu,

·        cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia  klęsk żywiołowych w lasach.

W Nadleśnictwie Wałcz według opracowanego PUL na lata 2015-2024  przewidziane jest pozyskanie  drewna  w łącznej  ilości    908 874 m3 grubizny. W tym: 

·        etat cięć w użytkowaniu rębnym          - 458 874 m3 grubizny,

·        etat cięć w użytkowaniu przedrębnym - 450 000 m3 grubizny.

Średniorocznie na terenie nadleśnictwa  pozyskuje  się blisko 100 tyś. m3 drewna. Pozyskaniem surowca drzewnego  zajmują się wyspecjalizowane firmy leśne -  zakłady usług leśnych. Pozyskanie obejmuje ścinkę drzew i zrywkę do dróg wywozowych. W celu zmniejszenia uszkodzeń pokrywy gleby zrywka odbywa się po wyznaczonych  szlakach zrywkowych. Do zrywki drewna używa się specjalistycznych ciągników tzw. skiderów. Najczęściej stosowane w nadleśnictwie  skidery  to ciągniki typu LKT. Do zrywki drewna stosowego stosuje się przyczepy nasiębierne lub forwardery. Działania związane ze zrywką drewna mają na celu minimalizację negatywnego wpływu na środowisko w szczególności uszkodzenie  pokrywy  glebowej.

Przebywając  w  lesie  należy  pamiętać, że:
Prace  związane  z   pozyskaniem  drewna  należą  do    szczególnie   niebezpiecznych.    Dlatego też   na powierzchni,    na   której  trwa   ścinka drzew  zabronione  jest  przebywanie  osób     nieuprawnionych. Zlekceważenie  tablic  np.   o  treści : "ZAKAZ WSTĘPU - ŚCINKA DRZEW"  może  doprowadzić  do niebezpiecznych  zdarzeń   zagrażających   zdrowiu  i   życiu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

"sprzątaMy"

"sprzątaMy"

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”,

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie
na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY również w  Nadleśnictwie Wałcz. Zapraszamy, spotkamy się przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej "Morzycówka" o godzinie 09.00. Na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.