Asset Publisher Asset Publisher

Zaproszenie do konsultacji społecznych

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile zaprasza osoby i organizacje lokalne zainteresowane problematyką zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej do konsultacji w ramach Zespołów Lokalnej Współpracy (ZLW).

Zespoły będą powoływane w nadleśnictwach:

Człopa, Tuczno, Wałcz.

Zadaniem Zespołów Lokalnej Współpracy będzie przeprowadzenie konsultacji projektu lokalizacji lasów o zwiększonej funkcji społecznej oraz planu niezbędnych działań gospodarczych i ochronnych zmierzających do ich bezpiecznego udostępnienia. Prace zespołu prowadzone będą w czterech grupach interesariuszy: samorządowej, społecznej, naukowej i przedsiębiorców.

Nabór do Zespołów Lokalnej Współpracy będzie prowadzony w terminie do 11.04.2023 r.

Udział w ZLW jest dobrowolny i ma charakter nieodpłatny.

Zgłoszeń można dokonywać poprzez formularz:

https://ankiety.pila.lasy.gov.pl/index.php/996932?lang=pl

lub telefonicznie pod numerami:

- w Nadleśnictwie Człopa –    67 259 10 63 wew. 50 lub 604 257 306

- w Nadleśnictwie Tuczno –   67 259 37 90,  735 054 296

- w Nadleśnictwie Wałcz –     668 459 008, 67 250 08 94


Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu utworzony jest na lata 2015-2024  i można znaleźć go w Biuletynie Informacji Publicznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wyjątkowo duży pocisk

Wyjątkowo duży pocisk

Na powierzchni objętej oczyszczaniem saperskim odnaleziono pocisk artyleryjski z okresu II Wojny Światowej o wagomiarze ok. 500 kg i kalibrze 380 mm.

W dniu 06.11.2014r. Konsorcjium „Piła" DTPPW DE-MONT K Glijer, Bet-Min Andrzej Górski realizujące projekt „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP" dokonało niezwykłego odkrycia. Na powierzchni objętej oczyszczaniem saperskim odnaleziono pocisk artyleryjski z okresu II Wojny Światowej o wagomiarze ok. 500 kg i kalibrze 380 mm. Pocisk najprawdopodobniej znajdował się w magazynie, który został w okresie działań wojennych wysadzony. W opinii ekspertów mógł pochodzić z działa kolejowego lub z dział okrętowych w które wyposażone były pancerniki (między innymi dokonujący inwazji na Polskę we wrześniu 1939 r. Schleswig - Holstein). Skąd zatem ów pocisk w lasach wałeckich? Otóż w Wałczu oraz Bornym Sulinowie szkoliły się niemieckie jednostki artyleryjskie i pociski mogły być używane do celów szkoleniowych, doświadczalnych jak również militarnych. W ostatnich latach odnalezione  zostały w tym miejscu również inne tego typu i wagomiaru pociski, co potwierdza tezę o ich składowaniu w wałeckich lasach.