Asset Publisher Asset Publisher

Drzewostany HCVF

Podaje się do wiadomości wykaz powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych (High Conservation Value Forests).

Weryfikacja wyznaczenia lasów referencyjnych odbyła się podczas tworzenia Planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Wałcz na lata 2015-2024 zatwierdzonego przez Ministra Środowiska w dniu 14 maja 2015 r.

Na podstawie zarządzenia nr 25 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile z dnia 29 grudnia 2017 roku dokonano weryfikacji wyznaczenia lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (High Conservation Value Forests) kategorii 3.

W związku ze stwierdzeniem podczas przeprowadzonego w dniach 03 - 05.11.2020 r. audytu gospodarki leśnej w systemie FSC niezgodności polegającej na niewłaściwym zakwalifikowaniu drzewostanów HCVF (High Conservation Value Forests) do kategorii 4.1 (lasy wodochronne), Nadleśnictwo Wałcz zweryfikowało zapisaną w obowiązującym planie urządzania lasu listę drzewostanów zakwalifikowanych do tej kategorii.

Wyznaczenia drzewostanów dokonano na podstawie Kryteriów wyznaczania lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (High Conservation Value Forests) w Polsce - lipiec 2006 r.

Są to lasy chroniące zasoby wód powierzchniowych i podziemnych na siedliskach wilgotnych i bagiennych, oraz lasy położone na terenach okresowo zalewanych wzdłuż rzek, potoków i zbiorników wodnych.

Wszelkie uwagi dotyczące wykazu lasów referencyjnych można składać do Nadleśnictwa Wałcz w formie pisemnej lub elektronicznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy powiatu wałeckiego pilnie strzeżone

Lasy powiatu wałeckiego pilnie strzeżone

Wraz z rozwojem możliwości technologicznych, na terenie nadleśnictw powiatu wałeckiego wdrożono zintegrowany punkt alarmowo-dyspozycyjnych.

Organizacja ochrony przeciwpożarowej terenów leśnych uległa zdecydowanej poprawie. Nadleśnictwa powiatu wałeckiego od tego roku mają wspólny Zintegrowany Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny, który znajduje się w Komendzie Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Wałczu. Obraz z sześciu kamer monitujących tereny leśne (Golce-Wałcz, Płytnica, Człopa, Strzaliny-Tuczno, Róża Wielka-Tuczno, Piaszczana Góra-Mirosławiec), w jakości HD przekazywany jest do jednego miejsca, w którym dwóch obserwatorów wypatruje ewentualnych zagrożeń (dymów). 
Nowy system skraca do minimum czas przekazywania informacji i reagowania. Dyżurny Stanowiska Kierowania PSP już w momencie stwierdzenia dymu zna jego lokalizację oraz przybliżony charakter zdarzenia, co pozwala na podjęcie właściwej decyzji dotyczącej zadysponowania jednostek gaśniczych. Integracja znacząco usprawnia koordynację działań jednostek ochrony przeciwpożarowej i administracji leśnej zarówno w miejscu pożaru, jak i na poziomie współdziałania z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych (np. w zakresie dysponowania samolotów). Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest utrzymanie pełnego kontaktu z siłami zaangażowanymi w gaszenie pożaru w paśmie łączności LP i PSP. Rozwiązanie to powoduje, że informacje o zagrożeniach są bezpośrednio przekazywane do właściwych służb, a służby te mają możliwość bezpośredniego analizowania zagrożenia i wspólnego podejmowania niezbędnych działań.