Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Weryfikacja lokalizacji drzewostanów o szczegolnych walorach przyrodniczych

Weryfikacja lokalizacji drzewostanów o szczegolnych walorach przyrodniczych

W związku ze stwierdzeniem podczas przeprowadzonego w dniach 18-20.12.2017 r, wznawiającego audytu gospodarki leśnej w systemie FSC niezgodności polegającej na niewłaściwym zakwalifikowaniu drzewostanow HCVF (High Conservation Value Foresfs) do kategorii 3.1 (Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące, marginalne z punktu widzenia gospodarki teśnej) oraz 3.2 (Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy lecz w Polsce pospolitsze i występujące wielkoobszarowo, stanowiące ważne obszary gospodarki leśnej), Nadleśnictwo zweryfikowało zapisaną w obowiązującym planie urządzania lasu listę drzewostanow zakwalifikowanych do tych kategorii.

Kategoria HCVF 3.1. Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące, marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej 

Kryteria wyznaczania drzewostanów w kategorii HCVF 3.1 : buczyny storczykowe, świetliste dąbrowy, lasy zboczowe, bory, brzeziny i świerczyny bagienne w dobrym lub doskonałym stanie ochrony (o reprezentatywności A lub B)

Kategoria HCVF 3.2. Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy lecz w Polsce pospolitsze i występujące wielkoobszarowo, stanowiące ważne obszary gospodarki lesnej 

Kryteria wyznaczania drzewostanów w kategorii HCVF 3.2: grądy, buczyny, łęgi w dobrym lub doskonałym stanie ochrony (o reprezentatywności A lub B)

Wyznaczenia drzewostanów dokonano na podstawie Kryteriow wyznaczania lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (High Conservation Value Forests) w Polsce-lipiec 2006 r.

Lista wydzielen zaliczonych do kategorii 3.1 oraz 3.2 HCVF oraz pozostałych wraz z mapami znajdują się w zakładce: Nasza praca / Ochrona przyrody / Lasy HCVF