Asset Publisher Asset Publisher

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę wjechać samochodem do lasu?

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna?

Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Nadleśnictwa ustawiają tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Można także szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?

Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.  

Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.

Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?

Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.29c Ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. Jeżeli kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju obowiązujących na terenie lasów musi liczyć się z tym, że strażnik leśny może go zatrzymać, wylegitymować i wydać polecenie co do zachowania się na drodze. Jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym.

Zgodnie z zapisami ustawy o lasach strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia.

Należy się liczyć także z tym, że wobec osób uniemożliwiających kontrolę strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy,  ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie stanowi, że grzywny są nakładane w zasadzie w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu.

W przypadku gdy sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakłada się mandat karny gotówkowy. W takiej sytuacji należność wpłaca się od razu osobie, która nałożyła mandat.

W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Informacja dla nabywców drewna

Informacja dla nabywców drewna

INFORMACJA DLA NABYWCÓW (konsumentów) DREWNA NA CELE OPAŁOWE I GOSPODARCZE

 

 

1. Rodzaje, sposoby / kierunki/ przygotowania drewna do sprzedaży. 

Drewno może być zakupione jako „gotowe” – czyli pozyskane, wyrobione i zerwane / przemieszczone/ do drogi wywozowej kosztem nadleśnictwa (PKS).

Może też zostać samodzielnie przygotowane przez nabywcę, na powierzchni / działce leśnej/ do tego przeznaczonej. Wówczas cały proces jego wyrabiania, zrywki i wywozu, wg. obowiązujących procedur, jest w gestii kupującego (PKN).

W pierwszym przypadku cena nabycia jest większa niż w tym drugim, bo tu właśnie, prócz wartości surowca do ceny doliczamy poniesione koszty

 

2. Pierwszy kontakt- gdzie można uzyskać informację

Teren nadleśnictwa podzielony jest na 11 leśnictw. By zorientować się czy w danym leśnictwie, w danym czasie jest dostępne drewno przeznaczone do sprzedaży detalicznej należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z wybranym leśniczym. To leśniczowie (by transport zakupionego drewna był jak najbliżej jego miejsca przeznaczenia), w pierwszej kolejności rozdysponowują jego pulę. W razie, gdy podaż takiego drewna przewyższy jego popyt to na stronie internetowej nadleśnictwa będą podawane nadwyżki przedmiotowych sortymentów.

Tutaj też będą wyszczególnione pozycje / działki / na, których będzie można samodzielnie wyrobić potrzebne drewno. 

By w miarę możliwości zapewnić dostępność drewna jak największej liczbie zainteresowanych to w danym roku, jeden nabywca może zakupić nie więcej niż 30 m3. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek nabywcy nadleśniczy może wyrazić zgodę na sprzedaż większej ilości drewna. 

Adresy leśnictw:


 

3. Organizacja, warunki zakupu.


Po uzgodnieniu z wybranym leśniczym co do warunków zakupu - sortymentów i ilości nabywanego drewna należy udać się do siedziby / biura/ nadleśnictwa, które mieści się w Wałczu przy ul. Kołobrzeska1 by tutaj dokonać zapłaty za zamówiony towar.

Sprzedaż takiego drewna prowadzona jest w biurze nadleśnictwa – Kołobrzeska 1, w każdy roboczy dzień, od godziny 8:00 do 14: 00.

Ceny detaliczne są zawarte w cenniku cen detalicznych na 2020 r

Następnie trzeba umówić się z właściwym leśniczym po odbiór / wywóz / zakupionego drewna. 

Wydanie towaru może odbyć się w każdy dzień roboczy w godz. 7- 16. Należy zastosować się do poleceń, wymogów wydającego drewno. Zawsze trzeba mieć przy sobie dowód zakupu, na którym odnotowywany jest fakt wywozu części czy całości zakupionego towaru.

Szczegółowe przepisy dotyczące sprzedaży detalicznej drewna są zawarte w zarządzeniu n-go nr 01/2020, w dołączonym do niego regulaminie sprzedaży. Taki regulamin jest dostępny na wniosek zainteresowanego.