Asset Publisher Asset Publisher


OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

Nasz kraj w ostatnich latach plasuje się w czołówce pod względem liczby pożarów – zaraz za Portugalią i Hiszpanią, natomiast pod względem powierzchni nimi objętej – znajdujemy się w pierwszej dziesiątce.

 

Częstotliwość pożarów jest m.in. konsekwencją zmian klimatycznych (długotrwałe susze, mała liczba opadów) czy składu gatunkowego naszych drzewostanów – w polskich lasach przeważają gatunki iglaste, ze znacznym udziałem sosny (łatwopalne olejki eteryczne). Niestety większość pożarów nadal wybucha z winy ludzi, spowodowana umyślnymi podpaleniami, wypalaniem traw czy nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem.

Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w 2015 roku na terenach zarządzanych przez LP wybuchło 3732 pożarów, które objęły powierzchnię blisko 880 ha. Ponieważ zapobieganie im wymaga bardzo wysokich nakładów – Lasy Państwowe w walce z tym niebezpiecznym żywiołem sięgają również po fundusze unijne.

Koordynowanie przedsięwzięcia pod nazwą "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" PGL LP powierzyło CKPŚ. Projekt ten jest realizowane w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska). Umowa na dofinansowanie projektu pomiędzy PGL LP a NFOŚiGW została podpisana 28 października 2016 r.

Działania skoncentrowane są głównie na dążeniu do ograniczenia występowania pożarów w lasach, a także do sprawnego i szybkiego lokalizowania źródła zagrożenia. W nadleśnictwach zakwalifikowanych do najwyższej, I kategorii zagrożenia pożarowego, zostanie skrócony czas potrzebny na wykrycie pożaru. Priorytetem jest ograniczenie liczby pożarów oraz zmniejszenie powierzchni lasów nimi objętych, a w rezultacie zminimalizowanie strat dla środowiska i okolicznych mieszkańców.  

Wśród najistotniejszych inwestycji znalazły się, między innymi, wybudowanie nowych dostrzegalni pożarowych i stacji meteorologicznych oraz przeprowadzenie modernizacji części z tych, które już istnieją. Ponadto planowany jest zakup samochodów patrolowo-gaśniczych oraz nowoczesnego sprzętu do lokalizacji i wykrywania pożarów, a także doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych.

W ramach projektu w Nadleśnictwie Wałcz będzie realizowane  zadanie pod nazwą " Modernizacja dostrzegalni". Zadanie zawiera budowę 46 metrowej wieży stalowej przy budynku Nadleśnictwa Wałcz, utworzenie radiolinii pomiędzy wieżą Nadleśnictwa Wałcz w Golcach oraz wieża w Nadleśnictwie Płytnica oraz zamontowanie na wieży w Golcach kamery TV, która przekazywać będzie obraz do PAD w Nadleśnictwie Wałcz i do PAD w Nadleśnictwie Płytnica.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Przypominamy!

Przypominamy!

Nadleśnictwo Wałcz przypomina, że ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi

Nadleśnictwo Wałcz przypomina, że ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Postój pojazdów na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

Przepisy Ustawy o lasach w tym zakresie nie dotyczą wykonujących czynności służbowe lub gospodarcze:

- pracowników nadleśnictw, osób nadzorujących gospodarkę leśną oraz kontrolujących jednostki organizacyjne Lasów Państwowych,

- osób zwalczające pożary oraz ratujące życie lub zdrowie ludzkie,

- osób wykonujących czynności z zakresu gospodarki łowieckiej,

- właścicieli pasiek zlokalizowanych na obszarach leśnych,

- właścicieli lasów we własnych lasach,

- osób użytkujących grunty rolne położone wśród lasów.

Na terenie nadleśnictwa są to najczęstsze przypadki wykorzystywania pojazdów silnikowych do realizacji zadań służbowych lub gospodarczych.

Pełna treść przepisu zawarta jest w  art. 29 Ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach.

Sankcja za wjazd do lasu przez osoby nieuprawnione pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem zawarta jest w art. 161 kodeksu wykroczeń.

Mając na uwadze realizację celów ustawowych Nadleśnictwo Wałcz zawarło porozumienia na dojazdy do wód zarządzanych przez PZW - Koło Wałcz Miasto oraz z organizacją Wałeckie Ryby na Fali. Dokumenty wskazują na mapach drogi dojazdowe oraz zlokalizowane w terenie miejsca postoju pojazdów, są one dostępne zarówno w nadleśnictwie jak również u zarządców wód. Możliwość korzystania w tym przypadku z pojazdów silnikowych czy motorowerów, dotyczy tylko osób posiadających aktualne zezwolenia na wędkowanie.