Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Natura 2000

W Nadleśnictwie Wałcz wyznaczone zostały tereny, obszary i obiekty podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Należą do nich: rezerwaty przyrody, obszar chronionego krajobrazu, obszary Natura 2000, strefy ochronne miejsc rozrodu i regularnego przebywania gatunków ptaków chronionych, pomniki przyrody oraz stanowiska gatunków chronionych. Poza ochroną przyrody opartą na wymienionych w ustawie formach, stosuje się szereg zaleceń i ograniczeń stanowiących dodatkowe narzędzia w ramach działań ochronnych. 

Obszary Natura 2000

W celu realizacji wspólnej polityki ochrony zasobów przyrodniczych na obszarze Unii Europejskiej stworzono Europejską Sieć Ekologiczną Natura 2000. Sieć ta składa się z obszarów specjalnej ochrony ptaków wyznaczonych w ramach tzw. dyrektywy ptasiej (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa) oraz specjalnych obszarów ochrony siedlisk, wyznaczonych w ramach tzw. dyrektywy siedliskowej (Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory).

Grunty Nadleśnictwa Wałcz obejmowane są przez jeden obszar mający znaczenie dla Wspólnoty (Jezioro Wielki Bytyń PLH320011) oraz jeden obszar specjalnej ochrony ptaków (Puszcza nad Gwdą PLB300012). Obszary mające znaczenie dla Wspólnoty są to obszary, które zostały powołane w celu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz cennych gatunków roślin i zwierząt (poza ptakami). 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Anomalia pogodowe

Anomalia pogodowe

Pieprznik jadalny-grzyb całoroczny?

Przyroda od lat płata nam figle. Kwitnąca wiosna w grudniu i styczniu to wina ocieplającego się klimatu tak przynajmniej twierdzą specjaliści od zjawisk pogodowych. To, co do niedawna traktowano w kategorii anomalii, obecnie staje się ugruntowaną normą. Jak choćby to, że z początkiem stycznia na polach w pobliżu miejscowości Golce i Rudki, gdzie jeszcze niedawno rosła kukurydza w najlepsze paradują sobie zjawiskowe żurawie – ptaki, które dotychczas swym donośnym wrzaskiem oznajmiały nadejście wiosny wcale nie zamierzają migrować. A może jednak zima w ogóle się nie rozpoczęła, w lasach jeszcze można zbierać grzyby (zdjęcia 18.01.2020r. leśnictwa Brody, Golce i  Rudnica)- kurki w osłoniętym mchem poszyciu leśnym rosną w najlepsze.